Ta πρωτάκια μας φτιάχνουν….νηστίσιμα γλυκά

Με αφορμή το μάθημα της γλώσσας και μετά από παρότρυνση της δασκάλας τους οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 τμήματος έφτιαξαν νηστίσιμα γλυκά. Έγραψαν τη συνταγή στον πίνακα, συγκέντρωσαν τα υλικά (αλεύρι, χυμό πορτοκαλιού, μπέικιν…), πήραν τα απαραίτητα σκεύη και με τη βοήθεια της δασκάλας τους άρχισαν την εκτέλεση της συνταγής. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας των γλυκών δεν έλειψαν οι φωνές, τα γέλια, τα αστεία, τα ατυχήματα και φυσικά το λέρωμα με ζύμη! Όταν το κέικ ήταν έτοιμο για ψήσιμο, το φούρνισαν στο φούρνο του Ολοήμερου σχολείου και σε λίγο όλο το Σχολείο μας μοσχομύριζε! Μετά από ένα μικρό διάστημα αναμονής το νηστίσιμο κέικ ήταν έτοιμο! Το δοκιμάσαμε όλοι και ήταν πεντανόστιμο! Μας απέδειξαν ότι είναι καταπληκτικοί ζαχαροπλάστες! Συγχαρητήρια!