Σε αποστακτήριο!

Πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αποστακτήριο (ρακοκάζανο) του κ. Στουγιάννου στη Φυτιά  Ημαθίας, την Τετάρτη 30/10/2013. Οι μαθητές/τριες της Β’ και της Δ’  τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των αντίστοιχων τμημάτων ξεναγήθηκαν στους χώρους του αποστακτηρίου. Ο ιδιοκτήτης του αποστακτηρίου, κ. Στουγιάννος, εξήγησε διεξοδικά τη διαδικασία της απόσταξης, από τη ώρα τον τρύγο, τη ζύμωση, μέχρι την απόσταξη και τον τρόπο μέτρησης της περιεκτικότητας σε οινόπνευμα.  Στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών/τριών. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την εξαιρετική ξενάγηση και φιλοξενία. Είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα από τα παραδοσιακά επαγγέλματα της περιοχής μας.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες ευχαριστούμε θερμά τον κ. Στουγιάννο για τη φιλοξενία και την ξενάγηση στους χώρους του ρακοκάζανου.