Δεύτερη Άσκηση Ετοιμότητας

Η δεύτερη άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού για το σχ. έτος 2012-13 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας προκειμένου να διαπιστωθεί ο βαθμός ετοιμότητας του προσωπικού και των μαθητών/τριών αλλά και να ελεγχθεί το σχέδιο ετοιμότητας για τη γρήγορη και ασφαλή εκκένωση του σχολείου. Όπως διαπιστώθηκε οι χρόνοι εξόδου των τάξεων ήταν αρκετά ικανοποιητικοί και τηρήθηκαν τα προβλεπόμενα από το σχέδιο ετοιμότητας.

Αρχικά, δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες από τη Δ/ντρια (στην πρωινή προσευχή) και στη συνέχεια έγινε υπενθύμιση του σχεδίου και των οδηγιών από τους εκπ/κούς στα αντίστοιχα τμήματα. Ο χρόνος πραγματοποίησης της άσκησης δεν προειδοποιήθηκε και οι μαθητές/τριες έπρεπε να είναι σε ετοιμότητα. Σε γενικές γραμμές ενήργησαν με βάση τα σχέδια και τις οδηγίες των δασκάλων τους, κι αφού αρχικά μπήκαν κάτω από τα θρανία τους, στη συνέχεια άρχισαν ν΄ εκκενώνουν τις αίθουσες με την προκαθορισμένη σειρά και να συγκεντρώνονται στην αυλή του σχολείου, όπου εκεί τους δόθηκαν νεότερες οδηγίες.

Η άσκηση θα επαναληφθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα.