Αγωγή Στοματικής Υγείας – Γερά Δόντια

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα “Αγωγής Στοματικής Υγείας” με τίτλο “Γερά Δόντια” που υλοποιείται με τη συνεργασία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Το πρόγραμμα στηρίζεται στην ενεργητική μάθηση και έχει σκοπό την αλλαγή στάσης και συμπεριφοράς των μαθητών/-τριών ενισχύοντας την υπευθυνότητα, την επικοινωνία, την αυτοπεποίθηση, την αυτοεκτίμηση, την προσωπικότητα και την ικανότητα του μαθητή για την υιοθέτηση υγιεινών τρόπων ζωής. Έτσι, επιδιώκεται η θετική τροποποίηση της συμπεριφοράς των μαθητών με στόχο την προστασία και την προαγωγή της στοματικής τους υγείας. Το πρόγραμμα αφορά τους/τις μαθητές/ες της Β? τάξης Δημοτικού.

Για το λόγο αυτό επισκέφθηκαν το σχολείο μας, την Τετάρτη 27/03/2013, δυο οδοντίατροι  για την ενημέρωση των μαθητών και την επίλυση τυχόν αποριών τους, τον έλεγχο της στοματικής τους υγείας και την ενημέρωση των γονέων τους καθώς και τη φθορίωση των δοντιών τους.