“Στα Χελιδονίσματα”

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου τα παιδιά της Β΄τάξης του Σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των αντίστοιχων τμημάτων, κ. Καπετανάκη Ευμορφίας και κ. Βασιλειάδου Αλεξίας, καλωσόρισαν την άνοιξη τραγουδώντας τα παραδοσιακά κάλαντα.

Πρωί πρωί, μετά την προσευχή, τα παιδιά στολισμένα με ανθισμένα λουλούδια και κρατώντας στα χέρια τους αυτοσχέδιες χειροτεχνίες χελιδονιών τραγούδησαν τα κάλαντα στα παιδιά και τους/τις δασκάλους/λες του σχολείου μας. Στη συνέχεια ξεχύθηκαν στη γειτονιά και γέμισαν τον αέρα με το τραγούδι της άνοιξης καλωσορίζοντας την άνοιξη με τις χαρούμενες φωνές τους. Eίπαν τα κάλαντα της άνοιξης σε καταστήματα της γειτονιάς, σε σπίτια των μαθητών/τριών της τάξης και στην εκκλησία της ενορίας μας. Όλοι υποδέχονταν τα παιδιά με αγάπη και κεράσματα.

Συγχαρητήρια για την όμορφη αυτή πρωτοβουλία δέχθηκαν από τους κατοίκους και τους καταστηματάρχες της περιοχής.