Στο Εθνογραφικό Μουσείο Μελίκης

Στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος “Από το χθες στο σήμερα” που υλοποιούν τα παιδιά του Γ1 τμήματος, τα παιδιά της Γ΄ τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών, κ. Λώτη Παναγιώτας, κ. Σιδεροπούλου Αγνής, κ. Μιχαηλίδου Έλενας και κ. Τσιούχα Δημητρίου, επισκέφθηκαν το  Μουσείο Μελίκη στην Μελίκη Ημαθίας.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από τον ίδιο τον κ. Γ. Μελίκη, δημοσιογράφο – λαογράφο, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για το διάλογο του χτες και του σήμερα που παρουσιάζεται μέσα από τη συλλογή ψηφιοποιημένου οπτικοακουστικού υλικού στο λαογραφικό μουσείο της Μελίκης Ημαθίας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν μια μοναδική έκθεση με 80 αυθεντικές παραδοσιακές μάσκες από λαϊκά δρώμενα όλης της Ελλάδας, παραδοσιακές στολές, κοσμήματα, εικόνες, τάματα/αφιερώματα, φωτογραφικό υλικό από τα έθιμα και τις λαογραφικές παραδοσιακές δράσεις της Μελίκης και της ευρύτερης περιοχής.  Όλα αυτά αποτέλεσαν υλικό για συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές/τριες, τους/τις συνοδούς εκπ/κούς και το Γιώργη Μελίκη.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιώργη Μελίκη για την ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου.