Πειράματα Χημείας στο 1ο ΓΕΛ Βέροιας

Το 1ο Γενικό Λύκειο Βέροιας στο Πανόραμα επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες των Ε1, Ε2 και Ε3 τμημάτων του σχολείου μας τη Δευτέρα 4 Μαρτίου, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, κ. Λαμπριανίδου Συμέλας, κ. Μηρτσέκη Βασιλικής και κ. Μητροπούλου Ολυμπίας, με σκοπό την παρακολούθηση αλλά και την πραγματοποίηση πειραμάτων νόμων και φαινομένων χημείας στο εργαστήριο του Λυκείου.

Ο στόχος της δράσης αυτής ήταν να βιώσουν τα παιδιά την ομορφιά και τη φαντασία της επιστημονικής σκέψης και να αποκαλύψουν τη μεγάλη προσφορά της χημείας στην καθημερινή ζωή του ανθρώπου. Τα παιδιά παρακολούθησαν πειράματα που έκαμαν τα παιδιά του Λυκείου για τα διαλύματα και τα μίγματα και στη συνέχεια πραγματοποίησαν και τα ίδια ανάλογα πειράματα. Επέστρεψαν στο σχολείο με πολλές νέες εμπειρίες και πολύ ενθουσιασμό.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια του Λυκείου, την καθηγήτρια κ. Μαρλάνη και τους μαθητές/τριες του 1ου ΓΕ.Λ. Βέροιας για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν και για τη φιλοξενία στο χώρο του Σχολείου τους.