Αξιολόγηση – Παρουσίαση Καινοτόμου Προγράμματος

Τη Δευτέρα 17/12/12 οι μαθητές/τριες της Β1 τάξης παρουσίασαν το πρόγραμμα “Αμπέλι-Τρύγος-Κρασί” στους γονείς/κηδεμόνες. Το Β1 τμήμα υλοποίησε το ανωτέρω πρόγραμμα στο χρονικό διάστημα Οκτώβρη – Δεκέμβρη 2012 και μετά την ολοκλήρωσή του αποφάσισε να το παρουσιάσει και στους γονείς. Τα παιδιά με τη δασκάλα τους, κ. Καπετανάκη Ευμορφία, ετοίμασαν προσκλήσεις, στόλισαν ανάλογα την τάξη και οι πόρτες άνοιξαν για τους γονείς/κηδεμόνες.

Τα παιδιά παρουσίασαν:

• Γλωσσοδέτες, αινίγματα, ποιήματα, τραγούδια, μαντινάδες

• Λογοτεχνικά κείμενα αλλά και δικές τους ιστορίες και δικά τους ποιήματα που συνέθεσαν

• Διάβασαν και δραματοποίησαν το δικό τους παραμύθι “Η σταφυλένια” που το έγραψαν και το εικονογράφησαν όλοι μαζί στην τάξη

• Εικαστικές δημιουργίες

• Στην τάξη δημιουργήθηκε μπουφές  με διάφορα καλούδια φτιαγμένα από τα προϊόντα του αμπελιού: σταφύλια, κρασί, τσίπουρο, μούστος, ρετσίνα, μουστοκούλουρα, σταφίδες, λικέρ φτιαγμένο με τσίπουρο, κουλουράκια και κέικ με σταφίδες, μεθυσμένα, ντολμαδάκια από αμπελόφυλλα κ.ά

• Στο τέλος της παρουσίασης κάθε παιδί χάρισε στη μητέρα του ένα μπουκαλάκι ποτό ρόδι φτιαγμένο από τσίπουρο και ένα βιβλίο με συνταγές που φτιάχνονται από τα προϊόντα του αμπελιού, το οποίο έφτιαξαν τα παιδιά μόνα τους.

• Στην παρουσίαση του προγράμματος παραβρέθηκαν σχεδόν όλες οι μητέρες των παιδιών του τμήματος και αρκετές γιαγιάδες καθώς και η υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας Εκπ/σης κ. Έφη Αντωνιάδου. Τους ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία και τη συμμετοχή τους.