Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βεργίνας

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Βεργίνας επισκέφθηκαν στις 10/05/2012 τα τρία τμήματα της Δ΄ τάξης του Σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών της τάξης. Το μουσείο, που προστατεύει και αναδεικνύει τους βασιλικούς τάφους των Αιγών, εντυπωσίασε από την πρώτη στιγμή τους μικρούς μαθητές/τριες. Το κτίσμα του μουσείου δίνει εξωτερικά την εντύπωση αρχαίου τύμβου, ενώ στο εσωτερικό του εκτίθενται οι θησαυροί που εντοπίστηκαν μέσα στους βασιλικούς τάφους. Οι μαθητές/τριες είδαν τα λαμπρά όπλα και την πανοπλία του Φίλιππου, το σωρό των υπολειμμάτων της νεκρικής πυράς του, τη χρυσή λάρνακα που περιείχε τα οστά του βασιλιά Φιλίππου Β’ και το χρυσό στεφάνι βελανιδιάς που φορούσε ο νεκρός, τα ευρήματα από τον τάφο ΙΙΙ, που ανήκει πιθανότατα στον Αλέξανδρο Δ’, τον γιό του Μ. Αλέξανδρου και της Ρωξάνης, την ασημένια τεφροδόχο με τα οστά του νεαρού νεκρού και ένα σωρό άλλα ευρήματα για τα οποία είχαν ήδη μιλήσει στο μάθημα της Ιστορίας που διδάσκονται τη φετινή χρονιά.

Η επίσκεψη στο Μουσείο συνδυάστηκε με μια επίσκεψη σε έναν παλαιό νερόμυλο στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα το νερό που υλοποιούν τα δυο τμήματα (Δ1 και Δ3) την τρέχουσα σχολική χρονιά. Ο νερό?υλος είναι ?ια από τις αρχαιότερες ?ηχανές που χρησι?οποίησε ο άνθρωπος πριν χιλιάδες χρόνια. Τα παλαιότερα χρόνια, σε κάθε ποτά?ι, σε κάθε χωριό της Ελληνικής υπαίθρου υπήρχε κι ένας νερό?υλος. Ο νερόμυλος χτιζόταν πάντα στις άκρες των ποτα?ών και σε ση?είο που να προστατεύεται από τις πλη??ύρες. Η λειτουργία ενός νερό?υλου είναι σχετικά απλή και βασίζεται σε ?ια σειρά ?εταδιδό?ενων κινήσεων. Το νερό διοχετεύεται στο νερό?υλο από το βαράρι ?ε ορ?ή και δίνει ώθηση στη φτερωτή. Αυτή καθώς γυρίζει δίνει κίνηση σε ένα άξονα, ο οποίος ?ε την σειρά του γυρνά την ?υλόπετρα.

Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να δουν διάφορα ζώα που εξέτρεφε ο μυλωνάς στην αυλή του όπως ελαφάκια, πάπιες, παγόνια κ.α.