Επίσκεψη καρδιολόγου στο σχολείο μας

Το σχολείο μας επισκέφθηκε, μετά από πρόσκλησή μας προς τον Ιατρικό Σύλλογο Βέροιας, ο καρδιολόγος κ.  Θεοδώρου, ο οποίος μίλησε αναλυτικά για την λειτουργία της καρδιάς στα παιδιά των Α2΄ και Δ1΄ τμημάτων. Τα δυο τμήματα υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά καινοτόμες δράσεις με θέματα “Το σώμα μου” και “Ο Ολυμπισμός στη διάρκεια των αιώνων” αντίστοιχα με τις δασκάλες τους κ. Βασιλειάδου Αλεξία, κ. Λώτη Παναγιώτα καθώς και την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Μιχαηλίδου Ελένη.

Ο  ιατρός μίλησε στα παιδιά για τη λειτουργία της καρδιάς και τους έδωσε κάποιες συμβουλές για το πώς μπορούμε να κρατάμε όλοι μας σε καλή κατάσταση την καρδιά μας: αποφεύγοντας το κάπνισμα και το άγχος, κάνοντας περιπάτους στην φύση, ασκούμενοι και προσέχοντας τη διατροφή μας.

Τα παιδιά και οι δάσκαλοι ευχαριστούμε θερμά τον κ. Θεοδώρου για την αποδοχή της πρόσκλησης, την επίσκεψη και την ενημέρωση που μας έκαμε!