Περιβαλλοντικά μονοπάτια

Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα “Τρέχει, τρέχει το νερό!” που υλοποιούν  οι μαθητές/τριες του Δ1 τμήματος, τα παιδιά με τη δασκάλα τους κ. Λώτη Παναγιώτα πραγματοποίησαν σήμερα 26/04/2012 έναν περιβαλλοντικό περίπατο στις όχθες του ποταμού Τριπόταμου.

Τα παιδιά συναντήθηκαν αρχικά στην πλατεία Ωρολογίου με τον υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Π.Ε. Ημαθίας, κ. Κουρουζίδη Θεοχάρη, και στη συνέχεια προχώρησαν προς την περιοχή της Μπαρμπούτας. Εκεί είδαν κι έμαθαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Μίλησαν για τον ποταμό Τριπόταμο, τα φυτά και τα ζώα που ζουν στις όχθες του, καθώς και τον πωρόλιθο που υπάρχει στις όχθες του και τον οποίο χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι παλαιότερα για να χτίζουν τα κτίρια.  Στη συνέχεια επισκέφθηκαν ένα υδροτριβείο στην Μπαρμπούτα και έμαθαν πώς δουλεύει.

Τα παιδιά έμαθαν μέσα από αυτή τη δράση πολλά χρήσιμα πράγματα με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κουρουζίδη Θεοχάρη για την ξενάγηση.