Στοματική υγεία – Επίσκεψη οδοντιάτρων στο σχολείο μας

Στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας με θέματα “Στοματική υγεία” και “Διατροφή”, που υλοποιούν τα τμήματα Α2 και Β1 την τρέχουσα σχολική χρονιά με τις δασκάλες τους κ. Βασιλειάδου Αλεξία και κ. Θεοδωράκη Κατερίνα, αντίστοιχα, καθώς και με την κ. Μιχαηλίδου Ελένη, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, και κατόπιν επικοινωνίας του σχολείου μας με τον οδοντιατρικό σύλλογο Ημαθίας, επισκέφθηκαν το σχολείο μας δυο οδοντίατροι την Τετάρτη 4 Απριλίου. Έγινε σχετική ενημέρωση από τους οδοντιάτρους προς τους μαθητές/τριες για τη στοματική υγιεινή.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες τι σημαίνει η έννοια «στοματική υγιεινή».

Επιμέρους στόχοι της δράσης αυτής ήταν οι μαθητές/τριες:

• Να γνωρίσουν τις αρρώστιες των δοντιών
  • Να υιοθετήσουν συμπεριφορές για την υγιεινή των δοντιών τους
  • Μέσα από διάφορες δραστηριότητες να μάθουν τρόπους για την προστασία και καθαριότητα των δοντιών
  • Να μάθουν την ονομασία του κάθε δοντιού και το ρόλο του
  • Να ενημερωθούν επιστημονικά για τη στοματική υγιεινή

Ευχαριστούμε θερμά τους οδοντιάτρους για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση.