Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας

Σήμερα 6 Απριλίου 2012 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Τσιλιμένη Τασούλα, συγγραφέας παιδικών βιβλίων. Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια του προγράμματος φιλαναγνωσίας που υλοποιεί το σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά. Το πρόγραμμα της φιλαναγνωσίας γίνεται σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) που έχει ως σκοπό του τον καθορισμό, τον σχεδιασμό και την εφαρμογή της εθνικής πολιτικής για την προώθηση του βιβλίου και της ανάγνωσης. Το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου σε συνεργασία με τους συγγραφείς, τους εικονογράφους, τα σωματεία τους και τους Έλληνες εκδότες, καλεί τους συγγραφείς και τους εικονογράφους να επισκεφθούν τους μαθητές στα σχολεία, οργανώνει επισκέψεις στα σχολεία ώστε ο διάλογος μεταξύ μαθητών και δημιουργών να γίνει μια δημιουργική διαδικασία για νέους ορίζοντες στη σχέση των παιδιών με το βιβλίο και τη λογοτεχνία.

Οι εκπαιδευτικοί των Α΄ και Στ΄ τάξεων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ανέλαβαν να προετοιμάσουν την επίσκεψη της συγγραφέα στο σχολείο μας. Η προετοιμασία συνίστατο στο να διαβάσουν οι μαθητές/τριες κάποια έργα της συγγραφέα, να αναζητήσουν την εργογραφία του στη σχολική ή τη δημοτική βιβλιοθήκη, να εργαστούν σε συγκεκριμένες θεματικές, να συγκρίνουν συγγραφείς της ίδιας σχολής. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν τα τρία τμήματα της Α΄ τάξης και τα δυο τμήματα της Στ΄τάξης σε δυο διαφορετικές ομάδες.