Στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης

Την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή στη Θεσσαλονίκη επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες των Β1 και Ε1 τμημάτων του σχολείου μας την Πέμπτη 29/03/2012 στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα τη διατροφή και τις διατροφικές συνήθειες που υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή (American Farm School) δημιούργησε ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Με Γάλα Παιχνίδια” που αφορά στην παραγωγή, την επεξεργασία και τη διατροφική αξία του γάλακτος, στο οποίο και συμμετείχαν τα παιδιά μας. Οι δραστηριότητες εφαρμόζονται στο βουστάσιο, το αρμεκτήριο, το γαλακτοκομείο και το πρατήριο προϊόντων της Σχολής. Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τις υποδομές του αγροκτήματος, ξεναγήθηκαν σε διάφορους χώρους όπως ο αμπελώνας, ο ελαιώνας, ο οπωρώνας, το οινοποιείο, το βουστάσιο, το γαλακτοκομείο, τα θερμοκήπια και τη μαθητική βιβλιοθήκη. Με τη βοήθεια ολιγόλεπτης προβολής έμαθαν για την ιστορία και το έργο της Σχολής καθώς και για τη ζωή των μαθητών της.