Πειράματα χημείας στο 1ο ΓΕ.Λ. Βέροιας

Το 1ο Γενικό Λύκειο Βέροιας στο Πανόραμα επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες των Ε1 και Ε2 τμημάτων του σχολείου μας στις 13 και 15 Μαρτίου, αντίστοιχα, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, κ. Πετανίδη Δημήτρη και κ. Κουτζιαμπασόπουλου Αντώνη, με σκοπό την παρακολούθηση αλλά και την πραγματοποίηση πειραμάτων νόμων και φαινομένων χημείας στο εργαστήριο του Λυκείου. Ο στόχος της δράσης αυτής ήταν να βιώσουν τα παιδιά την ομορφιά και τη φαντασία της επιστημονικής σκέψης και να αποκαλύψουν τη μεγάλη προσφορά της χημείας στην καθημερινή ζωή του ανθρώπου. Τα παιδιά παρακολούθησαν πειράματα που έκαμαν τα παιδιά του Λυκείου για τα διαλύματα και τα μίγματα και στη συνέχεια πραγματοποίησαν και τα ίδια ανάλογα πειράματα. Επέστρεψαν στο σχολείο με πολλές νέες εμπειρίες και πολύ ενθουσιασμό.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες του 1ου ΓΕ.Λ. Βέροιας για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν.