ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ

Η Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης γιορτάζεται κάθε χρόνο την 31η Οκτωβρίου, σε ανάμνηση της ίδρυσης του Διεθνούς Ινστιτούτου Ταχυδρομικών Ταμιευτηρίων, που έγινε  στο Μιλάνο στις 31 Οκτωβρίου 1924. Το πνεύμα που διέπει την ημέρα αυτή είναι: «Η αποταμίευση συμβάλλει στο ατομικό και γενικό καλό». Το μήνυμα του εορτασμού είναι η ηθική και υλική ωφέλεια για αυτόν που αποταμιεύει.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Κοσσέογλου Βασίλειος, προϊστάμενος του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου Βέροιας, ο οποίος μίλησε σχετικά με το θέμα στα παιδιά των Ε’ και Στ΄ τάξεων, στις 10.00 το πρωί στο θεατράκι της αυλής του σχολείου. Στο τέλος, χάρισε στα παιδιά κουμπαράδες του ταμιευτηρίου. Τα παιδιά εδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα και έδειξαν ενθουσιασμό για τα δωράκια που δέχθηκαν.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κοσσέογλου Βασίλειο για την ενημέρωση και τα δωράκια που πρόσφερε στα παιδιά.