Κλειστά τα σχολεία και την Παρασκευή 13/01/2017

Κλειστά θα παραμείνουν και την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου όλα τα Δημοτικά και Νηπιαγωγεία της Ημαθίας λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Αυτό αποφάσισαν σήμερα οι Δήμαρχοι Βέροιας, Νάουσας και Αλεξάνδρειας εκτιμώντας πως οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες για την ομαλή και κυρίως ασφαλή για τους μαθητές επανέναρξη των μαθημάτων.

Ταυτόχρονα, οι τρεις Δήμαρχοι της Ημαθίας καλούν τους Διευθυντές όλων των σχολικών μονάδων (Δημοτικών και Νηπιαγωγείων) να θέσουν από την Κυριακή το πρωί σε πλήρη λειτουργία τα συστήματα θέρμανσης και, σε συνεργασία με τις οικείες Τεχνικές Υπηρεσίες και Σχολικές Επιτροπές, να επισπεύσουν τις εργασίες αποκατάστασης των όποιων βλαβών, με έμφαση στην ύδρευση και στις τουαλέτες των μαθητών, ώστε την προσεχή Δευτέρα να καταστεί δυνατή και πρωτίστως ασφαλής η επαναλειτουργία των σχολείων.