Επίσκεψη στην παλιά πόλη της Βέροιας

assets_LARGE_t_420_7913373_type12128Στην παλιά πόλη της Βέροιας περπάτησαν οι μαθητές/τριες του Στ1 τμήματος με το δάσκαλό τους, κ. Ανδρέου Νικόλαο, προκειμένου να παρατηρήσουν και να μελετήσουν την αρχιτεκτονική των κτιρίων και της πόλης. Η περιήγησή τους έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας (ενότητα 3η – κτίρια). Τα παιδιά παρατήρησαν και συζήτησαν για τους στενούς πεζόδρομους, τα αναστηλωμένα σπίτια με τα σαχνισιά, τους ξύλινους εξώστες, τα εντυπωσιακά χρώματα, τις πόρτες με τα γυφτόκαρφα και τους πέτρινους τοίχους με τα ζωνάρια από ξύλο.  Η  πανέμορφη γειτονιά βρίσκεται κοντά στο σχολείο μας και δίπλα στο κέντρο της πόλης και μπόρεσαν έτσι να θαυμάσουν τη μακεδονίτικη αρχιτεκτονική. Πέρασαν από την περιοχή της Κυριώτισσας, είδαν πολλά αρχοντικά όπως του Σαράφογλου, επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στην εκκλησία του Χριστού.