Επίσκεψη στο Δημαρχείο της πόλης μας

Την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τις υπηρεσίες του Δήμου μας είχαν σήμερα τα παιδιά της Γ΄τάξης (Γ1, Γ2 και Γ3 τμήματα). Στο πλαίσιο των μαθημάτων της Μελέτης και Ευέλικτης ζώνης επισκέφθηκαν το Δημαρχείο μας με τη συνοδεία των δασκάλων τους, κ. Αντωνίου Γεώργιου, κ. Παπαδοπούλου Μαρίνας και κ. Σιδηροπούλου Ελένης.
Στόχος της επίσκεψης ήταν να προσεγγίσουν βιωματικά και να γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας της τοπικής αυτοδιοίκησης. Τα παιδιά υποδέχθηκε και ξενάγησε στους χώρους ο κ Μαυροκεφαλίδης Νικόλαος. Μέσα από τη σύντομη περιήγηση στο Δημαρχείο, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις υπηρεσίες του, να ενημερωθούν από τους ίδιους τους υπαλλήλους για το επιτελούμενο έργο. Επίσης, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου οι μαθητές/τριες γνώρισαν το χώρο όπου το δημοτικό συμβούλιο αποφασίζει για το μέλλον της πόλη τους.