Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – κατά του ρατσισμού

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την  «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος έχει θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Στο σχολείο μας ΔΕΝ έγιναν οι προγραμματσιμένες δράσεις αθλητικών δραστηριοτήτων, αναβλήθηκαν λόγω των καιρικών συνθηκών και θα πραγματοποιηθούν σε άλλη ημερομηνία. Ωστόσο έγιναν διάφορες δράσεις κατά του ρατσισμού όπως:

1. Τα παιδιά διάβασαν ιστορίες για το ρατσιμό και την ξενοφοβία όπως:

Sisoudo, ένα παραμύθι για τη διαφορετκότητα

3. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

α)  Ρατσισμός, ξενοφοβία – Ένα τρίγωνο στη χώρα των κύκλων

Με ευχάριστο και συμβολικό τρόπο τα παιδιά ευαισθητοποιούνται στις έννοιες του ρατσισμού και της ξενοφοβίας και μαθαίνουν ότι το διαφορετικό δεν απειλεί, αλλά εμπλουτίζει τη ζωή μας .

β) Ρατσισμός, ξενοφοβία – Στη ζυμαροχώρα