Πρόγραμμα Yγιεινής Διατροφής

Στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας με θέμα την “Υγιεινή Διατροφή” που υλοποιούν τα Β1 και Ε1 τμήματα του σχολείου μας, με τους εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τμημάτων κ. Κατερίνα Θεοδωράκη και κ. Πετανίδη Δημήτρη, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η προγραμματισμένη επίσκεψη-ενημέρωση διατροφολόγου. Ο κ. Τόπης ανέλυσε στα παιδιά τα οφέλη της υγιεινής διατροφής και ιδιαίτερα της καθημερινής κατανάλωσης φρούτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες απάντησαν αλλά και υπέβαλαν ερωτήσεις στο διατροφολόγο για θέματα διατροφής.  Η διατροφική αγωγή στο Σχολείο μας δεν άρχισε ούτε ολοκληρώθηκε με τη σημερινή ενημέρωση, καθώς καλλιεργείται και διαπερνά οριζόντια όλα σχεδόν τα μαθήματα κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τόπη που αποδέχθηκε την πρόσκλησή μας, επισκέφθηκε το σχολείο μας, ενημέρωσε τα παιδιά μας για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής και απάντησε υπομονετικά στις ερωτήσεις τους.